مطالب سایت

چرا فشار پکیج بوتان بالا می‌رود؟

چرا فشار پکیج بوتان بالا می‌رود؟

بالا رفتن فشار پکیج بوتان، خود زمینه ساز خرابی قطعات مختلف و کاهش کارایی دستگاه می‌شود. اما چه می‌شود که فشار پکیج بالا می‌رود؟ در این مقاله قرار است پاسخ این سوال را به طور کامل بدهیم و دلایل بالا رفتن فشار را بررسی کنیم.

برای گرفتن استعلام قیمت و خرید قطعات پکیج دیواری به سایت مرکز فروش مراجعه نمایید.

پکیج-دیواری-بوتان

 

5 علت بالا رفتن فشار پکیج دیواری بوتان چیست؟

دلیل اول؛ مبدل پکیج بوتان خراب است

پکیج‌های بوتان در دو نوع تک مبدله و دو مبدله ساخته می‌شوند. اصلی ترین دلیلی که می‌تواند منجر به افزایش فشار پکیج بشود، فرسوده یا خراب شدن مبدل است.

البته در پکیج‌های دو مبدله، این مبدل ثانویه است که با خراب شدن اش می‌تواند منجر به بالا رفتن فشار پکیج بوتان بشود. البته در پکیج‌های دو مبدله چنین مشکلی زیاد رایج نیست، اما در مدل‌های تک مبدله احتمال رخداد آن بیشتر است.

دلیل دوم؛ شیر اطمینان یا سوپاپ تخلیه پکیج مشکل دارد

دلیل مهم دیگر بالا رفتن فشار پکیج، خرابی شیر اطمینان می باشد. زمانی که فشار پکیج از 3 بار (3 Bar) بیشتر بشود، سوپاپ تخلیه خودبخود باز می شود. منتهی زمانی که این قطعه آسیب دیده باشد، نمی تواند به پکیج در کاهش فشار و خروج آب اضافی کمک کند.

اگر می خواهید از خرابی شیر اطمینان دستگاه مطمئن شوید، ابتدا لازم است آن را خاموش کنید. سپس سوپاپ تخلیه را به آرامی باز کنید تا هوا و فشار اضافی از آن خارج شود. حال اگر قبل از رسیدن به فشار 3 بار شیر دچار نشتی شود، این یعنی سوپاپ مشکل دارد و باید آن را تعویض کنید.

بیشتر بخوانید :  آموزش جامع تعمیر پکیج دیواری

مشاوره تلفنی مرکزفروش تلفن:02177272942

دلیل سوم؛ منبع انبساط دستگاه آسیب دیده است

کاری که منبع انبساط انجام می‌دهد، تنظیم فشار آب درون مخزن است. همچنین وظیفه دارد که آب گرم را با فشار زیاد به درون رادیاتور بفرستد. منتهی اگر مدار گرمایشی مملو از آب شود، این موضوع ممکن است منجر به سوراخ شدن منبع انبساط و در نتیجه آن، بالا رفتن فشار پکیج بوتان بشود.

برای اینکه بفهمیم آیا منبع انبساط آسیب دیده است یا خیر، باید زمانی که آب درون مدار گرم است، شیر هواگیری منبع را باز کنید. اگر هنگام باز شدن شیر با خروج هوا مواجه شدید، این یعنی منبع سالم است و مشکلی ندارد؛ اما اگر به جای هوا، آب خارج شد این یعنی منبع سوراخ شده است و نیاز به تعویض دارد.

در برخی موارد اگر آب درون مدار گرم نمی‌شود هم می تواند به دلیل خرابی منبع انبساط باشد. محدوده فشار نرمال منبع انبساط بین 0.6 تا 2.2 است. اگر فشار منبع تا حدود 3 بار افزایش یافته باشد، این یعنی منبع مشکل دارد. منتهی برای سنجیدن فشار منبع باید از فشارسنج‌های ویژه که متخصصین تعمیر پکیج از آنها استفاده می‌کنند داشته باشید.

دلیل چهارم؛ شیر پرکن دستگاه خراب شده است

از دلایل مهم دیگری که نشان می‌دهد چرا فشار پکیج بوتان بالا می‌رود، خرابی شیر پرکن دستگاه است. وظیفه این قطعه، تنظیم فشار آب ورودی به دستگاه و آبگیری به هنگام راه اندازی پکیج است.

مسلما زمانی که این قطعه خراب یا آسیب دیده باشد، میزان فشار آب ورودی به دستگاه تنظیم نمی‌شود و فشار پکیج بالا می‌رود. ضمنا خراب شدن شیر پرکن دستگاه همچنین ممکن است باعث نشتی سوپاپ تخلیه بشود که باعث افزایش بیشتر فشار دستگاه خواهد شد.

بیشتر بخوانید :  روشن کردن دستگاه پکیج دیواری به زبان بسیار ساده

دلیل پنجم؛ پمپ دستگاه آسیب دیده است

مهم‌ترین علت بالا رفتن فشار پکیج دیواری بوتان، خرابی پمپ دستگاه است. اما اول باید بدانیم این قطعه چه کاربردی دارد. کارکرد خود پکیج بوتان به این صورت است که ابتدا آبی که درون منبع انبساط گرم شده، وارد لوله‌ها و کف رادیاتور می شود.

این آب با جریان داشتن در قسمت‌های مختلف پکیج حرارت خود را از دست داده و سرد می‌شود. سپس این آب مجدد به منبع بازگشته، گرم می‌شود و همین چرخه به صورت مداوم ادامه پیدا می کند. تمامی این اتفاقات به کمک پمپ پکیج رخ می‌دهد.

اگر فشار آبی که درون پکیج جریان دارد به هر دلیلی افزایش یا کاهش یابد، پمپ مجدد فشار آب را تنظیم می‌کند. اما مسلما زمانی که آسیب دیده باشد، این تنظیم فشار به خوبی صورت نخواهد گرفت. برای اینکه مطمئن شوید پمپ دچار مشکل شده است یا خیر، باید ابتدا سالم بودن آن تست شود.

برای این کار بهتر است از یک تعمیرکار متخصص کمک بگیرید و سپس به تعمیر یا تعویض آن بپردازید. از آنجایی که پمپ قطعه مهمی به حساب می‌آید، در صورت نیاز به تعویض باید قطعه اورجینال و باکیفیت آن خریداری شود که در مرکز فروش تمامی قطعات پکیج‌های گرمایشی موجود است.

 

چگونه فشار پکیج بوتان را کاهش دهیم؟

چگونه فشار پکیج بوتان را کاهش دهیم؟

اصولا بهتر است تعمیر قطعات پکیج دیواری بوتان را به یک فرد متخصص بسپارید، اما در صورتی که به چنین شخصی دسترسی نداشته باشید، می‌توانید راهکار زیر را امتحان کنید:

  • اول از همه، شیر ورودی آب پکیج را ببندید.
  • اکنون یکی از شیرهای آب گرم را باز کنید.
  • با انجام این کار، خواهید دید که به مرور فشار مانومتر پکیج کاهش می‌یابد.
  • اکنون باید شیر آب گرم و همچنین شیر پرکن دستگاه را ببندید.
  • شیر آب سرد پکیج را باز کنید تا فشار مانومتر دستگاه تنظیم بشود.
  • پیچ هواگیری یکی از رادیاتورهای منزل‌تان را باز کنیدتا فشار پکیج نرمال شود.
  • پس از انجام این کار، لازم است شیر هواگیری دستگاه را ببندید.
بیشتر بخوانید :  چرا آبگرمکن روشن نمیشه ؟

 

سوالات پرتکرار درباره بالا رفتن فشار پکیج بوتان

خطرات بالا رفتن فشار بار پکیج چیست؟ آیا پکیج منفجر میشود ؟

خیر ، با وجود شیر اطمینان در صورت بالا رفتن بار ، اب اضافی از ان خارج میشود و پکیج منفجر نمیشود.

 فشار نرمال در پکیج دیواری چه مقدار است؟

فشار نرمال پکیج های دیواری معمولا بین 0.7 تا 1.5 بار است.

5/5 - (1 امتیاز)
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *