مطالب سایت

چرا مشعل پکیج بوتان روشن نمی‌شود؟

چرا مشعل پکیج بوتان روشن نمی‌شود؟

روشن نشدن مشعل پکیج به خصوص در فصل زمستان، یک معضل جدی محسوب می‌شود و برای برطرف کردن آن، لازم است ابتدا ریشه و دلیل مشکل را بدانیم. در این مقاله قرار است به بررسی علت روشن نشدن مشعل پکیج بوتان و راه حل هر کدام بپردازیم.

پکیج-دیواری-بوتان

 

6 تا از مهم‌ترین دلایل روشن نشدن مشعل پکیج بوتان

عوامل زیادی باعث روشن نشدن پکیج بوتان می‌شوند. هر پکیج از سنسورهای متعددی تشکیل شده است که ایجاد اختلال در عملکرد هر کدام از آنها می‌تواند مسبب روشن نشدن مشعل پکیج باشد.

غیر از این، عملکرد پکیج وابسته به منابع آب، برق و گاز نیز هست که در صورت وجود مشکل در هر کدام، عملکرد پکیج نیز مختل می‌شود.

1.خرابی جرقه زن پکیج بوتان

اولین مشکلی که می‌توان به روشن نشدن مشعل پکیج بوتان نسبت داد، خرابی جرقه زن پکیج است. شمعک دستگاه دارای سنسوری است که پس از ورود گاز به درون شمعک، دستور تخلیه بار الکتریکی و جرقه زدن جهت روشن شدن پکیج را می‌دهد. اگر این سنسور دچار مشکل شده باشد، طبیعتا مشعل روشن نمی‌شود. حال چطور بفهمیم جرقه زن شمعک مشکل دارد؟

راه حل

برای فهمیدن این موضوع، شیر آب گرم را باز نموده و با استفاده از فندک مشعل را روشن کنید. اگر مشکل روشن نشدن مشعل برطرف شده و پکیج روشن شود، این یعنی مشکل از جرقه زن شمعک است که برای برطرف شدن آن باید از یک تعمیرکار متخصص بخواهید آن را تعویض کند.

2.گرفتگی مسیر ورودی گاز شمعک

گازی که منجر به روشن شدن مشعل پکیج می‌شود از طریق یک لوله نازک تامین می‌شود. تجمع گرد و غبار یا هرگونه آلودگی می‌تواند سبب گرفتگی لوله و نرسیدن گاز به شعمک بشود. چگونه این مشکل را حل کنیم؟

راه حل

اگر با استفاده از فندک نتوانستید شمعک را روشن کنید، به احتمال زیاد لوله دچار گرفتگی شده است که برای برطرف شدن آن باید لوله را تمیز کنید.

 

3.خرابی میله یون پکیج

میله یون که نام دیگر آن میله یونیزاسیون است، وظیفه تشخیص شعله را در پکیج دارد. اگر این میله به هر دلیلی آسیب ببیند و خراب شود، قادر نخواهد بود شعله را تشخیص بدهد. در نتیجه، این موضوع یکی از دلایلی است که چرا مشعل پکیج بوتان روشن نمی‌شود. البته تشخیص ندادن شعله به دلیل فاصله زیاد آن با میله یون نیز می‌تواند رخ بدهد. اما چگونه بفهمیم دقیقا مشکل از کجاست؟

بیشتر بخوانید :  بررسی و رفع ارورهای پکیج بوتان پرلا

راه حل

اگر مشکل فاصله زیاد میله و شعله باشد، می‌توانید با انبردست کمی میله را به شعله نزدیک کنید (شعله نیز به صورت دستی باید روشن شود). جواب ندادن این راهکار به دو معنی است:

  • لوله یون خراب شده است.
  • مشکل جای دیگری‌ست.

بهتر است در این مورد از یک متخصص تعمیرات پکیج کمک بگیرید تا مشکل را شناسایی کند. تعمیرکار می‌تواند میله را تعویض کند و اگر مشکل حل نشد، سایر راهکارهای این مقاله را بکار ببرد.

مشاوره تلفنی مرکزفروش تلفن:02177272942

 

4.گرفتگی شیر کنترل گاز

عوامل مختلفی در روشن شدن مشعل پکیج دست دارند که یکی از آنها، شیر کنترل گاز پکیج است. وظیفه این شیر قطع و وصل کردن جریان گازی ست که به شمعک می‌رسد. شیر کنترل گاز از جنس آلومینیوم می‌باشد که با برق 220 ولت کار کرده و محل قرارگیری آن، زیر محفظه احتراق است.

 این شیر نقش مهمی در روشن نشدن مشعل پکیج بوتان دارد، زیرا در صورت بروز کوچکترین مشکل، گاز به مشعل نمی‌رسد. البته این موضوع به لحاظ ایمنی نیز می‌تواند خطرناک باشد، زیرا ممکن است جریان گاز به شکلی وارد محیط شود. اما از کجا بفهمیم که شیر کنترل گاز مشکل دارد؟

راه حل

اول باید از سالم یا خراب بودن شیر کنترل گاز مطمئن شویم. برای این کار ابتدا باید لوله اصلی ورودی گاز به پکیج را از شیر اصلی گاز جدا کنیم. ضمنا نباید پکیج را در حالت زمستانه یا تابستانه روشن کنیم.

اکنون باید تا زمانی که جرقه زن شمعک کار کند صبر کرده و بلافاصله در لوله ورودی گاز فوت کنید. در صورتی که مسیر لوله باز باشد و شعله خاموش شود، بدین معناست که بوبین شیر گاز سالم است. اما اگر این اتفاق نیفتد، یا برد پکیج خراب شده است یا بوبین نیاز به تعویض دارد.

برای اینکه بفهمیم بوبین پکیج سالم است یا خیر، روشی را ارائه می‌دهیم که خطر کمتری دارد. ابتدا باید پیچی که روی بوبین قرار دارد را باز و بوبین را خارج کرده و سپس دستگاه را ریست کنید. زمانی که پکیج شروع به جرقه زدن کرد، یک پیچ گوشتی را وارد شفت بوبین کنید.

بیشتر بخوانید :  آموزش صفر تا صد عیب یابی پکیج بیتا

در صورت سالم بودن بوبین، این قطعه همانند آهنربا عمل می‌کند و یک کشش مغناطیسی بین پیچ گوشتی و بوبین رخ می‌دهد. منتهی اگر این اتفاق یفتد، یعنی بوبین سوخته و نیاز به تعویض دارد. بهتر است شما خرید قطعات پکیج دیواری بوتان خود را در مجموعه مرکز فروش خریداری کنید و برای تعویض آن از یک تعمیرکار کمک بگیرید که به درستی کار را انجام دهد.

 

5.خراب شدن برد پکیج

خراب شدن برد پکیج

برد پکیج در واقع مغز و هسته مرکزی آن محسوب می‌شود. اگر قطعات دستگاه عملکرد خود را به درستی انجام می‌دهند، نتیجه کنترل برد دستگاه و دستوراتی‌ست که اعمال می‌کند.

در صورت بروز مشکل در این قطعه مرکزی، عملکرد هر یک از قطعات دیگر پکیج دچار اختلال می‌شود که مسلما یکی از آنها می‌تواند مشعل دستگاه باشد که خود نیز از قطعات مختلفی تشکیل می‌شود.

از علائم خرابی برد می‌توان به روشن نشدن مشعل پکیج بوتان و چراغ قرمز، سیاهی نمایشگر، بوی سوختگی، خرابی فن و … اشاره کرد. در صوت مشاهده هر یک از این علائم چه باید کرد؟

راه حل

از آنجایی که برد پکیج مهم ترین قطعه آن محسوب می‌شود، تعمیر یا تعویض آن باید توسط یک فرد متخصص انجام شود. تعمیر برد پکیج را به هیچ وجه نباید به دست فردی بسپارید که تجربه یا دانش کافی را ندارد، چون ممکن است خسارت بیشتری به دستگاه وارد کند. پس حتما کار را به یک فرد مجرب بسپارید.

 

6.اختلال در سنسور NTC

کاربرد سنسور NTC اندازه گیری دمای پکیج است. وجود مشکل در این قطعه سبب اختلال در مشعل پکیج و عدم روشنایی آن می‌شود. از طرفی خراب بودن این قطعه همچنین سبب تشخیص اشتباه دما و اختلال در عملکرد شمعک می‌شود.

یکی از نشانه‌های خرابی این سنسور می‌تواند اختلال در تنظیم آب گرم مصرفی و دما باشد. در واقع اگر خروجی پکیج، دمایی سردتر یا گرم‌تر از آنچه تنظیم کرده‌اید دارد، این می‌تواند نشانگر خرابی سنسور باشد. اما چگونه باید خرابی این سنسور را تعمیر کرد؟

بیشتر بخوانید :  چرا آبگرمکن روشن نمیشه ؟

راه حل

متاسفانه اگر سنسور NTC خراب شود، قابل تعمیر نخواهد بود و باید تعویض شود. منتهی شیوه تعویض سنسور مستغرق و سطحی با یکدیگر متفاوت‌اند. اگر سنسور سطحی آسیب دیده باشد، تنها کافیست رویه‌ی پکیج را باز کنید و آن را تعویض نمایید.

اما زمانی کار سخت‌تر می‌شود که سنسور مستغرق خراب شده باشد، زیرا برای تعویض آن باید به قسمت داخلی لوله کشی دسترسی پیدا کنید.

 

روشن نشدن پکیج چه دلایل دیگری می‌تواند داشته باشد؟

روشن نشدن پکیج چه دلایل دیگری می‌تواند داشته باشد؟

دلایل فوق علت روشن نشدن مشعل و شمعک پکیج بوتان بودند، اما روشن نشدن پکیج چه دلایل دیگری نیز می‌تواند به همراه داشته باشد؟ در ادامه، دو دلیل مهم دیگر را نیز بررسی خواهیم کرد.

1.روشن نبودن برق دستگاه

زمانی که پکیج روشن نمی‌شود یکی از بارزترین دلایلی که به ذهن همگی‌مان می‌رسد، نرسیدن برق به دستگاه است. معمولا تمامی پکیج ها دارای چراغی هستند که روشن یا خاموش بودنشان را نشان می‌دهد. در نتیجه اگر چراغ دستگاه خاموش بود و هر کار کردید روشن نشد، مسلما مشکلی وجود دارد.

در اینجا اول باید مطمئن شوید که سیم برق پکیج وصل است. اگر سیم به برق وصل بود، اما پکیج روشن نمی‌شد، ممکن است مشکل از پریز برق باشد. در غیر این صورت یا مشکل از دو شاخه دستگاه است، یا سیم کشی آن قطع شده و نیاز به تعمیر دارد.

2.فشار بار نامناسب دستگاه

یک نکته مهم که باید درباره تمامی پکیج‌ها و رادیاتورها بدانید این است که همگی‌شان دارای فشارسنج یا مانومتر هستند. مانومتر وسیله‌ای است که فشار مدار گرمایشی پکیج را نشان می‌دهد. در صورتی که فشار مدار، عددی کمتر از 0.7 را نشان دهد، برد الکترونیکی دستگاه اجازه روشن شدن نمی‌دهد.

به این دلیل که کم بودن فشار پکیج منجر به خطا دادن و اختلال در عملکرد آن می‌شود. برای اینکه بتوانید فشار پکیج را تنظیم کنید، باید شیر کوچکی که در زیر پکیج قرار دارد و به رنگ آبی یا سیاه است را در جهت خلاف عقربه‌های ساعت بچرخانید. بعد از تنظیم فشار، باید شیر را در جهت عقربه‌های ساعت به خوبی محکم کنید و ببندید.

 

مشاوره تلفنی مرکزفروش تلفن:02177272942

 

تعویض قطعات پکیج بوتان

در این مقاله به طور کامل، دلایل روشن نشدن مشعل پکیج بوتان و راهکارهای هر کدام را بررسی کردیم. در بیشتر موارد زمانی که پکیج خراب می‌شود، بهتر است به جای تعمیر قطعات آنها را تعویض کنید. زیرا اینگونه از خرابی مجدد پکیج جلوگیری خواهید کرد. برای خرید قطعات پکیج دیواری و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید به فروشگاه مرکز فروش مراجعه کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *