راهنمای عیب یابی و تعمیر پکیج دیواری ایران رادیاتور

راهنمای عیب یابی و تعمیر پکیج دیواری ایران رادیاتور

عیب یابی و تعمیر پکیج دیواری ایران رادیاتور یکی از مسائلی است که ممکن ذهن افرادی نسبت به خرید پکیج ایران رادیاتور اقدام کرده اند را مشغول کرده باشد , بنابراین قصد داریم در این مقاله چند کنته را به شما آموزش دهیم.  

نکات تعمیر و نگهداری از دستگاه پکیج دیواری ایران رادیاتور:

  یک سری نکات مربوط به تعمیر و نگهداری پکیج است که اگر یاد بگیریم به ما در بهره برداری از دستگاه پکیج خانه کمک می کند.
 • اولین نکته این است که به دمای پکیج دقت داشته باشیم که از دمای عادی و معمول خارج نشود
 • دومین نکته این است که به هیچ وجه در زیر پکیج وسایل گازسوز استفاده نشود ایجاد شعله کند
 • سومین نکته اینکه هرگاه مشکلی برای پکیج پیش آمد اول با متخصص مربوطه مشورت کنیم و ازش کمک بگیریم
 • نکته بعدی اینکه در صورتی که رسوب گیر استفاده می کنیم که املاح باعث گرفتتگی لوله نشود، هر چند ماهی آن را تعویض کنیم
 • بعد اینکه فشار هوای فضایی که دستگاه در آن قرار دارد نباید منفی شود و فن های با قدرت زیاد مانند کولر و … که هوای فضای داخل را میگیرند و به بیرون فضا میدهند نباید در فضای نصب دستگاه استفاده شوند
 • دقت داشته باشیم که نشتی آب در مسیر لوله آب به دور خانه و درون رادیاتورها و شوفاژ وجود نداشته باشد
 • باید مواظب بود که به هیچ وجه پکیج بدون آب کار نکند زیرا خیلی برای پکیج زیانبار است
 • نباید بگذاریم فشار آب سیستم بسته دستگاه به کمتر از یک برسد و اگر چنین شد، شیر پر کن را باز کنیم تا فشار بالا بیاید و پس از آن که فشار به بالای عدد یک رسید شیر را ببندیم

 تعمیر پکیج ایران رادیاتور

آموزش رسوب زدایی و تعمیر پکیج دیواری ایران رادیاتور

 • اول اینکه باید این نکته را یادآور شویم که انجام این کار متخخص خود را میخواهد و اگر در این کار تخصص ندارید، خود را برای انجام آن به زحمت نیندازید
 • دوم اینکه اگر سعی کنیم کاری کنیم که پکیج رسوب نگیرد و از این کار پیش گیری کنیم کار خود را بسیار ساده تر کرده ایم
 • برای جلوگیری از رسوب پکیج می بایست در سر راه آب در گردش، فیلتر نصب کنیم. این فیلتر در ورودی آب اصلی ورودی به پکیج نصب می گردد
حال اگر به هر حال پکیج رسوب گرفت و خواستیم رسوب گیری را انجام دهیم، باید مراحل زیر را انجام دهیم:
 • اول اینکه باید شیر آب گرم را باز کنیم و شیر شوفاژ را نیز باز بگذاریم که فشار پکیج به صفر برسد. البته قبلش باید شیر ورودی پکیج را هم ببندیم.
 • بعدش اینکه روکش پکیج را باز کنیم و مبدل مربوط به پکیج را باز کنیم و پایین بیاوریم
 • ماده ای که برای اسیدشویی ازش استفاده میشه، یه ماده ایه که اسمش دیسکلر است. اگر این ماده به بدن بخوره باعث میشه بدن دچار سوختگی میشه و حتی اگر بوی این ماده هم به شما بخوره، باعث میشه تنفس شما دچار اختلال بشه پس خیلی مواظب باشید.
 • حواستون باشه یه وقت از هر اسیدی برای شستشو استفاده نشه. اینجوری نیست که هر اسیدی بتونه املاح داخلی مبدل و … رو بتونه از بین ببره
 • و هم چنین حواستون باشه که یه وقت از اسیدهای خیلی قوی و جوهرنمک های و … استفاده نکنید که ممکنه مبدل شما برای همیشه از بین ببره
 • اگر هم پکیج رو رسوب زدایی نکنید، خسارت جدی به پکیج شما میخوره. گفتنی است رسوب گیری پکیج یه مشکل شایع تو پکیج هاست و اینجوری نیست که فقط برای پکیج شما اتفاق افتاده باشه
شاید این سوال واسه شما پیش اومده باشه که این رسوب پکیج از کجا میاد؟ جوابش معلومه. املاحی که داخل آب وجود داره بعد از یه مدتی که شما از پکیج استفاده می کنید این املاح کم کم ته نشین میشه و  به جدار مبدل و جدار لوله میچسبه و این ته نشینی املاح تو کارکرد پکیج اخلال ایجاد می کنه و هرچه زود باید این مشکل را از بین برد.  

مشکلاتی که به تبع ته نشینی رسوب و املاح داخل پکیج دیواری بوتان یا ایران رادیاتور ایجاد می شود

 
 • یکیش اینه که وقتی توی لوله پر از املاح میشه دیگه آب نمیتونه اونجوری که باید توی لوله حرکت کنه  و به تبعش نمیتونه وظیفش که منتقل کردن گرما به رادیاتورهاست انجام بده
 • یکی دیگه اینه که وقتی مبدل حرارتی شما رو املاح پر میکنه ، دیوارش یه جورایی عایق حرارتی میشه و  گرما اونجوری که باید به آب گردشی تو مدار نمیرسه و راندمان گرمایش سیستم خیلی پایین میاد
 • حالا اگر هی پکیج ما رسوب بگیره و ما هم هی عمل رسوب گیری رو انجام بدیم چه اتفاقی میفته، خب معلومه پکیج شما سوراخ میشه و باید برید یه مبدل جدید براش بخرید.
  در این مقاله به عیب یابی و نکات تعمیر پکیج دیواری ایران رادیاتور (یا بوتان) پرداختیم لطفا نظرات خور را با ما به اشتراک بگذارید.
روشن کردن پکیج دیواری

روشن کردن دستگاه پکیج دیواری به زبان بسیار ساده

قبل از اینکه به توضیح روشن کردن پکیج دیواری بپردازیم باید به نکات زیر دقت کنیم: اولین نکته اینکه دستگاه پکیج باید دارای دودکش مناسب باشد که به درستی نصب شده باشد. دودکش یکی از مهم ترین قسمت های پکیج است که ایمنی دستگاه مستقیما با آن در ارتباط است دومین نکته طریقه پر کردن آب دستگاه است که حتما حتما باید قبل از اینکه دستگاه را روشن کنیم بایستی از پر آب بودن پکیج اطمینان حاصل کنیم وگرنه به پکیج آسیب های جدی می رسد برای آب کردن پکیج، شیر پرکن را باز می کنیم و منتظر میشیم که فشار دستگاه به یک بار برسد و بعد شیر رو می بندیم. فشار ایده آل پکیج بین ۱ تا ۱٫۵ بار است که همیشه بایستی فشار را در همین حد نگاه داشت. روشن کردن پکیج دیواری گازی بوتان یا ایران رادیاتور

حال میخواهیم طریقه روشن کردن پکیج را آموزش دهیم

برای روشن کردن پکیج اول برق دستگاه را وصل میکنیم یعنی دو شاخه رو به برق وصل می کنیم و بعد گاز ورودی به دستگاه را شیرش را باز میکنیم تا گاز وارد دستگاه پکیج شود. بعد اگر در تابستان باشیم، دستگاه رو در حالت تابستانی و اگر تو زمستون باشیم دستگاه رو تو حالت زمستانه قرار می دهیم. منظور از تابستانه یا زمستانه بودن دستگاه، همان  تامین آب گرمایش سیرکوله رادیاتورهاست. حالا می توانید دمای آب خروجی مورد نیاز رو تنظیم کنید. دقت داشته باشید که هم دمای آب مصرفی رو میشود تنظیم کرد و هم دمای آب شوفاژها رو.  

حال اگر بخواهیم پکیج را خاموش کنیم باید چیکار کنیم؟

خاموش کردن دستگاه بسیار ساده تر از روشن کردن پکیج دیواری است. ابتدا کلید خاموش روی دستگاه را فشار می دهیم. بعد دستگاه را از برق میکشیم و در آخر شیر گاز ورودی به دستگاه رو می بندیم.
مراحل راه اندازی پکیج دیواری

مراحل راه اندازی پکیج دیواری

در این مقاله قصد داریم مراحل راه اندازی پکیج دیواری گازی را برای شما توضیح دهیم. هرچند توسط نصاب مفصل توضیح داده می شود با این وجود رعایت نکات ایمنی و حفظ آرامش هنگام بروز حادثه از خطرات بعدی پیشگیری می کند.

مراحل راه اندازی پکیج دیواری گازی

بر روی دستگاه پکیج سه ولوم، یک عقربه و یک دکمه می بینید.

ولوم سمت راست : کارکرد روشن و خاموش کردن پکیج را به عهده دارد به این صورت که اگر روی صفر باشد پکیج خاموش و اگر روی یک باشد پکیج روشن است.

ولوم وسط : کارکرد آن تنظیم میزان دمای آب گرم مصرفی است. معمولا بعد از یک بار تنظیم کردن دیگر به آن دست نمیزنیم. توصیه ی ما بر این است ک این ولوم وسط قرار بگیرد اما در نهایت بستگی به سلیقه ی شما دارد.

ولوم سمت چپ : دارای دو حالت است، تابستانه و زمستانه. اگر ولوم روی صفر قرار بگیرد دستگاه در حالت تابستانه قرار می گیرد اما اگر ولوم را بچرخانیم روی حالت زمستانه قرار می گیرد. انتخاب یکی از این دو حالت به شما بستگی دارد ک چه دمایی را از پکیج می خواهید. نکته قابل توجه این که سعی کنید ولوم را در نقطه ماکزیمم قرار ندهید تا به دستگاه فشار نیاید.

عقربه : باید بین عدد یک و دو قرار بگیرد. برای تنظیم عقربه می توان از شیر پرکن استفاده کرد.شیر پرکن وسیله ایست که در پکیج ایران رادیاتور به رنگ آبی و در قسمت زیرین سمت راست دستگاه به شکل یک شیر پلاستیکی کوچک می باشد که به صورت مورب از دستگاه بیرون آمده است.

لازم به ذکر است که شیر پرکن در مدل های جدید پکیج ایران رادیاتور به رنگ مشکی است و به صورت عمود از دستگاه بیرون آمده است. محل قرار گرفتن شیر پرکن در پشت شیلنگ گاز می باشد.

باید شیرپرکن را در پایان تنظیم ببندید.

دکمه ریست : کاربرد این دکمه فقط هنگام ارور دستگاه می باشد که با فشاردادن آن به طور موقت ارور دستگاه برطرف می شود.

نکته اول : حتی المقدور سعی کنید با ولوم سمت چپ دمای محیط را تنظیم کنید و تا مواقع ضروری به شیر رادیاتور دست نزنید. درضمن سعی کنید شیر رادیاتور تا آخر باز باشد.

نکته دوم : در تابستان بسته بودن شیر رادیاتور و شیرهای رفت و برگشت پکیج ضرورتی ندارد.

نکته سوم : در صورت قرارگرفتن پکیج در فضای آزاد، هنگام سفر در زمستان دستگاه را خاموش نکنید بلکه آن را در دمای کم قرار دهید و یا اینکه آب داخل پکیج را خالی کنید بعد دستگاه را خاموش کنید در غیر اینصورت ممکن است دستگاه دچار یخ زدگی شود و با روشن کردن مجدد آن دستگاه سوراخ شود.

تا اینجا با مراحل راه اندازی پکیج دیواری آشنا شدید. در ادامه قصد داریم به توضیحاتی بیشتری درباره شرایط نصب بپردازیم.

راه اندازی پکیج دیواری

شرایط لازم برای محل نصب دستگاه (پکيج دیواری) :

۱ . حجم فضای محل نصب دستگاه :

 • مکان نصب دستگاه باید شرایط لازم دودکش را دارا باشد.
 • فضای مورد نیاز در ازای هر کیلو وات توان دستگاه یک مترمکعب است.
 • اگر حجم مکان نصب کمتر از میزان تعیین شده ی مورد نیاز دستگاه باشد باید فضای مکان نصب دستگاه را به اتاق مجاور و یا فضای آزاد مرتبط کرد که برای این کار می توان بالا و پایین درب اتاق را به اندازه ی ۵ سانتی متر برید و با قرار دادن هواکش های مشبک در قسمت بالا و پایین درب، محل نصب دستگاه را به اتاق مجاور به حالت دائما باز ارتباط داد.

به منظور ارتباط فضای محل نصب دستگاه به اتاق مجاور به صورت دائما باز باید از هواکش های مشبک در بالا و پایین درب استفاده کرد.

چنانچه فضای مورد نیاز برای نصب دستگاه کمتر از حد مجاز باشد نیاز است که فضای محل نصب دستگاه به اتاق مجاور و یا هوای آزاد ارتباط داده شود که حتما باید نوع ارتباط دائما باز باشد.

به عنوان مثال از پنجره های قابل باز و بسته شدن و یا فن نمی توان استفاده کرد زیرا ممکن است پنجره بسته شود و یا فن خراب شود. در این حالت ممکن است دستگاه اکسیژن مورد نیاز خود را از اتاق تامین کند که این مساله باعث خفگی افرادی که در آن اتاق هستند، می شود.

۲ . اکسیژن مورد نیاز دستگاه:

علاوه بر اینکه به ازا هر کیلووات توان دستگاه به یک متر مکعب فضا نیاز است، به منظور جلوگیری از نشتی احتمالی گاز و تامین اکسیژن مورد نیاز دستگاه از محیط بیرون، اتاق محل نصب دستگاه نیز باید به هوای آزاد بیرون از اتاق یک دریچه یا پنجره دائما باز داشته باشد.

مکان هایی که نباید دستگاه (پکيج دیواری) را در آنجا نصب کرد:

 • عدم نصب دستگاه دودکش دار در مکان های زیر ۸ متر مکعب
 • عدم نصب دستگاه در مکان هایی که احتمال آتش سوزی دارند مانند انبارکاغذ، تینر، رنگ و امثال آن
 • عدم نصب دستگاه ها در محل هایی که در آن گازهای اسیدی موجود می باشد مانند بالای ماشین لباسشویی و… که باعث خوردگی اجزای داخلی دستگاه می شود.

در صورتی که در مراحل راه اندازی پکیج دیواری برای شما ابهامی وجود دارد لطفا با ما در میان بگذارید

نصب پکیج دیواری گازی

مهم ترین نکاتی که در نصب پکیج دیواری باید رعایت کرد

نصب پکیج دیواری گازی بوتان یا ایران رادیاتور مستلزم رعایت یکسری نکات و دستورالعمل ها می باشد تا بیشترین بازدهی در آن فراهم آید. که در این مقاله قصد داریم به نکات بپردازیم.

مهم ترین نکات نصب پکیج دیواری گازی:

 • در مکانی که پکیج دیواری قرار است آن جا نصب شود باید از مصالح ساختمانی مطمئن و مناسب برای تحمل وزن پکیج استفاده شود.
 • حداقل فاصله ی پکیج دیواری از دیوار یا کابینت مجاور ۱۵ سانتی متر، از کف یک متر و از دیوار روبه رو نیز یک متر باید باشد.
 • دارا بودن دودکش مناسب با میزان مکش کافی و داشتن استاندارد از الزامات پکیج دیواری پکیج است.
 • قبل از هرگونه اقدام برای راه اندازی پکیج ، لوله کشی شوفاژ باید شست و شو و از هرگونه مواد خارجی عاری شود چرا که در غیر این صورت ممکن است هنگام راه اندازی ، ذرات خارجی وارد پمپ شده و باعث گریپاژ و در نهایت سوختن پمپ سیرکولاتور شود.
 • مسیر رفت و برگشت لوله ها باید مشخص شود.
 • به منظور آسانی در نصب ، راه اندازی و تغییرات ممکن،باید تمامی لوله های متصل به دستگاه شیرفلکه از قبل نصب گردد. شیر فلکه برای آب سرد ورودی تنظیم گردد تا دبی آن بالاتر از ظرفیت پکیج نباشد.
 • با استفاده از شیلنگ خروجی، شیر اطمینان را به بیرون از دستگاه راهنمایی کنید.
 • نصب فیلتر مناسب در ورودی گاز
 • استفاده از محافظ الکتریکی برق استاندارد و مخصوص پکیج جهت جلوگیری از آسیب به برد و قطعات الکترونیک
 • در مناطقی ک رسوب و املاح آب زیاد است حتما در مسیر آب ورودی باید از رسوب گیر پلی فسفات یا مغناطیسی استفاده شود تا از رسوب گرفتگی جلوگیری شود.
 • قطر داخلی لوله ها و شیلنگ ها باید استاندارد باشد. قطر لوله ها و شیلنگ های رفت و برگشت شوفاژ ۴/۳ و لوله های آب مصرفی ۲/۱ می باشد.
 • با پیچ و بست داخل دستگاه ، پکیج را باید به دیوار نصب کرد.
 • با استفاده از لوله های خرطومی استیل یا شیلنگ های استاندارد می توان لوله های رفت و برگشت شوفاژ ، سرد و گرم مصرفی و لوله ی گاز را به دستگاه وصل کرد و برای جلوگیری از هرگونه نشت کنترل شود هم چنین قبل از راه انداختن، دستگاه باید به طور کامل آچارکشی شود و در نهایت کنترل شود.
 

پکیج دیواری گازی مکان قابل نصب پکیج دیواری گازی چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟

 • بالای اجاق گاز و سایر وسایل گرمایشی نباشد
 • حداقل فاصله ی دستگاه با دیوار روبه رو یک متر باشد
 • فاصله ی دستگاه با دیوار یا کابینت مجاور از دو طرف کمتر از ۱۵ سانتی متر نباشد
 • فاصله ی دستگاه تا زمین نباید کمتر از ۱۲۰ سانتی متر باشد
 • فاصله ی کلاهک تعدیل دودکش به طور عمودی تا دریچه ی دودکش نباید کمتر از ۳۰ سانتی متر باشد
 • نکته ی قابل توجه این است که کلاهک تعدیل پکیج دیواری باید حداقل ۳۰ سانتی متر پایین تر از دودکش نصب گردد. تا آن جا که می شود باید دستگاه را پایین تر از دریچه دودکش نصب کرد زیرا زیاد شدن فاصله ی پکیج از دریچه باعث بیشتر شدن مکش دستگاه می شود.
 • چنانچه می خواهید پکیج را داخل کابینت نصب کنید و قصد دارید از نوع دیواری دودکش دار استفاده کنید حتما درب کابینت کرکره ای باشد چرا که دستگاه برای سوخت نیاز به اکسیژن دارد و با این روش دستگاه قادر است اکسیژن مورد نیاز خود را از محیط تامین کند.
 

با توجه به مشخصاتی که درباره شرایط و مکان نصب پکیج دیواری گازی بوتان یا ایران رادیاتور برای شماره اشاره کردیم لطفا اگر ابهامی دارید یا نظر خاصی دارید لطفا با ما به اشتراک بگذارید.